Wbrew temu, co może się wydawać, polskie prawo, w szczególności Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (w skrócie "uobia" lub żartobliwie "ubojka"), nowelizowana w roku 2024, pozwala na stosunkowo łatwe uzyskanie pozwolenia na broń w bardzo szerokim zakresie. Upraszaczając nieco, osoba posiadająca pozwolenie sportowe może posiadać (a nawet nosić!) niemal dowolną jednostkę broni palnej do kalibru 12 mm.
W świetle uobia bronią sportową jest nie tylko radziecki karabinek kbks, który niektórzy pamiętają jeszcze z lekcji Przysposobienia Obronnego, ale także popularne pistolety Glock , Colt 1911, słynny AK-47 "Kałasznikow", współczesny karabinek szturmowy AR-15, strzelba "pompka", historyczna "pepesza", a nawet niesławny, niemiecki karabin maszynowy MG-42. Generalnie, do kalibru 12 mm można posiadać i używać wszystkiego, co można zobaczyć na filmach.
Jest tylko jeden haczyk: broń sportowa w rozumieniu uobia nie może posiadać trybu automatycznego (strzelanie seriami, full-auto) lub być takiej możliwości pozbawiona przez upranionego rusznikarza. To - oprócz kalibru - jedyne ograniczenie.
Jak uzyskać pozwolenie na broń sportową? Etapy.
- Patent strzelecki
- Zapisanie się do klubu
- Miesięczny staż
- Egzamin na patent
- Wniosek o pozwolenie do KW Policji, Wydziału Postępowań Administracyjnych.
W ramach pakietu oferujemy trening strzelecki zorientowany na zdanie egzaminu na patent strzelecki w Lublinie.
Zawartość pakietu:
- Część teoretyczna
- Zasady bezpieczeństwa na strzelnicy
- Bezpieczne posługiwanie się bronią palną.
- Część praktyczna
- Obsługa pistoletu i karabinka
- Podstawowe postawy strzeleckie i trzymanie broni
- Technika celowania i oddawania strzału
- Strzelanie do tarczy: 100 strzałów*
- 50 x pistolet sportowy kaliber .22LR
- 50 x karabinek sportowy kaliber .22LR
Cena pakietu: 199 zł**
*Istnieje możliwość dokupienia dodatkowych strzałów
** Cena netto, nie uwzględnia wejściówki na strzelnicę. Orientacyjny koszt 30-50 zł/os., w zależności od wybranej strzelnicy.